Róbert Vrlák: Aladaglar Skiexpres

Prvé zlyžovanie vrchu Demirkazik (3756 m n. m.) v tureckom pohorí Aladaglar v podaní slovenských lyžiarov Roba Vrláka, Mira Peťa a Rasťa Križana.
Je to dokument o malej expedícii do Turecka, oblasti Aladaglar, ktorá ja od hlavného mesta, Ankary, vzdialená asi 300 km na juhovýchod. Nápad prišiel od Rasťa Križana, ktorý tam žil a pracoval na slovenskej ambasáde v Ankare. Tieto kopce pozná veľmi dobre, bol tam niekoľkokrát a niekoľkokrát sa pokúšal nájsť kontinuálnu lyžiarsku líniu z tohto kopca, z Demirkaziku. Mirovi Peťovi a mne navrhol, že by sme mohli prísť. Pôsobili sme tam nejaké dva týždne, v rámci ktorých sa nám podarilo zlyžovať Demirkazik, ako hlavný cieľ expedície a nejaké ďalšie zjazdy, ale to neboli prvozjazdy, skôr príprava. Pozreli sme sa aj do miestnej výbornej lezeckej oblasti. Je tam jeden famózny kaňon, kde niektorí svetoví lezci navŕtali úžasné cesty.

ROBERT VRLÁK – HORSKÝ VODCA UIAGM

Horolezectvu a skialpinizmu sa venujem už viac ako 30 rokov. Začínal som v HDM James Bratislava. V mladosti som veľa cestoval po Európe, Škandinávii, Ázii, Severnej Afrike a Severnej Amerike. Rád sa hýbem na skale, snehu alebo v ľade. Pôsobil som vo viacerých oblastiach od malých skaliek až po vysoké hory. Medzi najznámejšie patria Vysoké Tatry, Yosemity, Alpy, Dolomity, Kaukaz, Alborz/Irán, Cordillera Blanca/Peru a iné oblasti. V súčasnosti pracujem ako horský vodca UIAGM.