Marián a Juraj Zaťkovci: Slovenské priekopnícke expedície

– Hindukúš, Nanga Parbat, Kančedžonga, Lhoce Šar, Kilimandžáro, Severný pól, Antarktída

Maroš a Juraj Zaťkovci
Bratia Zaťkovci začali s lezením klasicky na cvičných skalách a po výstupoch v Tatrách a Alpách sa spolu dostali v roku 1969 na prvú samostatnú výpravu bratislavských horolezcov do pakistanskej časti Hindúkušu. Starší Juraj mal 25 rokov, mladší Maroš o rok menej.
Juraj tam vtedy s Juzekom Psotkom a Ivanom Fialom vystúpili na panenský vrchol Bajpaš-Zom (6700 m). Na hlavný cieľ výpravy, tretí najvyšší kopec Hindukúšu Istor-o-nal (7398 m), vystúpili Psotka, Milan Mereš a o dva dni neskôr J. Zaťko a Fiala. V roku 1974 boli obaja v 5-člennom tíme, ktorému sa s pomocou 8- člennej podpornej skupiny podaril zimný prechod hrebeňa Vysokých tatier od Kopského po Ľaliové sedlo. Maroš liezol aj v Rile, na Kaukaze či v Afrike. Najvyššie stáli obaja v roku 1978 na Severnom vrchole Nanga Parbatu (7816 m). Maroš bol aj členom výprav na Kančendžongu v r. 1981, keď s Jožom Justom pomohli zostúpiť vyčerpanému družstvu Psotka – Záhoranský, ktoré dosiahlo vrchol, ako aj v roku 1984 vo výprave na Lhoce Šar.
O tri roky neskôr boli obaja členmi filmárskej expedície na Mount Everest, ktorá tam nakrúcala hraný film Sagarmatha. Maroš stál v roku 1993 aj na Severnom póle, bol na výprave do Antarktídy a venuje sa mnohým ďalším ďalším aktivitám vrátane lietania.