Martin Krasňanský – Život vo vertikále

Vysoké Hory Žilina 2020

Lezenie na 5 kontinetoch  v najkrajších stenách sveta 

Dá sa stať horolezcom, keď vyrastáte v tieni vinohradov a nie horských velikánov? Je vôbec lezenie šport, alebo životný štýl? A čo všetko dáva, či skôr berie? 2 dekády dotyku so skalou, 2 dekády intenzívneho života s chuťou v obraze i slove. O tom bude moja prezentácia.

Pochádzam z Pezinka z vinárskej rodiny, kde ma k tvrdej  práci a zároveň vzťahu k prírode viedol otec. Od momentu, kedy som si prečítal legendárnu knižočku Smiech na lane od Ivana Baja som vo vnútri jasne cítil, že budem liezť, i keď skál v okolí veľa nebolo. Za 20 rokov sa mi podarilo preliezť takmer celú Európu. Liezť v nádherných veľkých stenách Patagónie, USA, Jordánska, Grónska, Indie, Pakistanu, Madagaskaru no predovšetkým naších Tatier. Množstvo skúseností a zážitkov, ktoré tvoria pokladnicu života a verím,že ma robia lepším človekom. Balans medzi utrpením i krásou a hľadanie cesty spolu s ľuďmi, s ktorými kráčam je to, čo má tvorí a čím chcem i naďalej žiť.   

Pomáha búrať mediálne stereotypy, šíriace obavy zo vzdialeného a nepoznaného sveta. Prináša mnoho zaujímavých zemepisných, historických a etnografických faktov a navonok prekvapivé, ale v skutočnosti logické súvislosti. Hľadá spojitosti medzi kontrastmi sibírskej prírody (obrovské teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, letom a zimou, extrémne suchá, vyvolávajúce požiare tajgy, striedané povodňami) a v dramatických historických zvratoch ruských dejín.