Pavol Barabáš, Tieň jaguára

2019 Vysoké Hory

Krátky  popis:
Objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s našim ponímaním sveta.

Synopsa:
Štyria priatelia sa vybrali proti prúdu amazonských riek na neistú cestu. Prešli cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta. Do sveta založeného na úcte k vlastnému spoločenstvu. Vďaka spiritualite sú indiáni kmeňa Hodi prepojení s okolitou prírodou. Veria, že poškodiť prales znamená poškodiť samých seba. Jedni z posledných prírodných indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.
Slogan:Náročná cesta cez neprebádané hory Amazónie vyvrcholí dôležitým poznaním vďaka izolovanému indiánskemu kmeňu.

Pavol Barabáš o filme:
„Z mnohých expedícií, hoci boli veľmi ťažké, nevznikol žiadny dokument. Dôvody boli rôzne. Ale pri tejto poslednej mám pocit, že sme zaznamenali niečo vzácne, čo nesie silné posolstvo. Po dlhom putovaní panenskými horami Amazónie sme sa dostali do zabudnutého, dávneho sveta, kde ľudia žili v spoločenstvách bez potreby vlastniť akýkoľvek majetok. Veľa z tých čias ostalo v našom podvedomí a pochopiť to, nám pomôže porozumieť nášmu vzťahu k prírode i dejom v našej spoločnosti. Indiáni kmeňa Hodi sú jej súčasťou a to doslova. Nehľadajú rôzne pravdy. Nehľadajú šťastie. Šťastie k ním jednoducho samo prichádza. My sme však z jeho neustáleho hľadania nervózni, hoci máme všetko. Akurát sme stratili úctu k prírode, zemi, vode, vzduchu i všetkému živému. Našim problémom je to, že chceme všetko vlastniť, nie byť súčasťou Zeme, ale jej dobyvatelia.Úcta k prírode je stavom našej mysle a ducha. Aj indián vie, že je súčasťou všetkého. Nielen na tejto planéte, ale i vo vesmíre. V jeho ponímaní tam patrí aj kameň. Aj ten je posvätný, lebo je živý – má svojho ducha. Indiáni si vďaka svojej spiritualite, ktorá ich spája s prírodou, zachovávajú vnútorný pokoj a rovnováhu, ktorá je potrebná k zážitku šťastia. A my sme posledná generácia, ktorá mohla prírodné kmene ešte zažiť.“