Iný pohľad na svet
Jeho jedinečný pohľad na našu planétu je zachytený vo viac ako 70 dokumentárnych filmoch. Sleduje ju cez hľadáčik kamery, pričom vníma jej estetiku, jedinečnosť a harmóniu s ľudským vnútrom. Žije príbehmi, ktoré nás zavedú ďaleko od civilizácie, do miest, kde človek často prekračuje hranicu poznaného.
Pavol Barabáš absolvoval viacero objavných expedícií, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu v jeho tvorbe. Od objavenia civilizáciou nedotknutých ľudí z doby kamennej v pralesoch Novej Guiney, cez prvý prechod Ellsworthovho pohoria v Antarktíde, až po objavenie majestátnych megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol Severný aj Južný pól, žil medzi Pygmejmi v Kongu a Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony sveta a s partiou zlanil najvyššie vodopády sveta Salto Angel vo Venezuele a Tugela v Južnej Afrike.
Vysoké Tatry, ktoré ho ako mladého nosiča a horolezca formovali, zohrávajú významnú úlohu v jeho tvorbe. Zachytil ich krásu a mystérium v mnohých oceňovaných filmoch, ako sú Horský vodca, Sloboda pod nákladom, Žiť pre vášeň, Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, Vábenie výšok, Stopy na hrebeni, Tatry mystérium či v 6-dielnom seriáli Príbehy tatranských štítov.
Za svoj svetový prínos a výnimočnú kameramanskú prácu v dokumentárnom filme získal prestížnu cenu GRAND PRIX, ktorú mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov. Tá združuje organizátorov najznámejších festivalov o horách z celého sveta. Napriek medzinárodnému uznaniu si Pavol Barabáš najviac váži národné ocenenia, ako sú Slnko v sieti, Krištáľové krídlo, OTO či Igric.
Cenu Slovenskej filmovej kritiky si odniesol už šesťkrát. Na festivale v Žiline sa môžete tešiť na jeho prednášku Filmový dialóg s planétou. Ide o prierez jeho jedinečnou tvorbou, ktorá oslavuje krásu prírody, ľudskú odvahu a nezlomnosť ducha – hodnoty, ktoré dokážu inšpirovať divákov na celom svete.