Juraj Weincziller, Fitz Roy – film

Horolezci o ňom s obľubou vraveli, že je „najlepší kameraman medzi horolezcami a najlepší horolezec medzi kameramanmi“. Bol vynikajúci horolezec i skvelý filmár. Ako horolezec absolvoval mnoho hodnotných výstupov, ako kameraman propagoval hory a najmä Vysoké Tatry.

2019 Vysoké Hory
Juraj Weincziller: Fitz Roy
– Dokumentárny film o ceste československých horolezcov na jeden z najťažších kopcov na hranici medzi Čile a Argentínou – Fitz Roy – 3 375 m n. m.
V roku 1984 získal film hlavnú cenu na prestížnom festivale v talianskom Trente.

V historickej časti programu festivalu sa môžete tešiť na legendu (nie iba) Slovenského horského filmu. Dnes je takmer neuveriteľné, čo a ako dokázal kamerou s klasickým celuloidovým filmom zachytiť. Film ukáže rekonštrukciu záchrany trojice žilinčanov v severnej stene Javorového štítu. Narodil sa 16. januára 1937 v Poprade. K horám a skalám ho to pútalo od útlej mladosti. Už ako 13-ročný stál na najvyššom vrchu Vysokých Tatier na Gerlachovskom štíte (2654,4 m n. m). V roku 1959 spoluzakladal Horolezecký oddiel TJ Lokomotíva Poprad. Vo Vysokých Tatrách uskutočnil viac ako 500 výstupov, z toho 45 prvovýstupov, medzi nimi mnohé v zime. Okrem športových výkonov vynikol aj ako zručný kameraman, ktorý na filmový pás zachytával nielen krásy Tatier či prácu horských záchranárov, ale aj výstupy horolezeckých expedícií na najvyššie vrchy sveta. V roku 1982 spolu s horolezcami Ivanom Fialom a Vincentom Dubeňom dostal od Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) Cenu fair play za záchranu života mexického horolezca pri výstupe na Aconcaquu (6959 m n. m., najvyšší vrch Ameriky nachádzajúci sa v pohorí Andy). Juraj Weincziller zomrel 7. decembra 1995 ako 58-ročný